Niepokonany Kluza w Korczynie

W dniach 15-17 września w Krośnie odbyła się 11 i 12 eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski - 14. Wyścig Górski Prządki.

Mistrz generalki GSMP w kategorii samochodów zamkniętych, Waldemar Kluza wygrał sobotnią część 14. Wyścigu Górskiego Prządki. Kierowca Fabii z Rexteamu wyprzedził o 0,317 sekundy Mariusza Steca, o 7,548 s Andrzeja Szepieńca. To siódma wygrana Kluzy w tym sezonie, trzecia z rzędu.

W pierwszym podjeździe wyścigowym Waldemar Kluza uzyskał 1.56,232, w drugim poprawił na 1.51,791.  Grupę N drugi raz z rzędu wygrał Karol Krupa, ale mistrzostwo Polski ponownie przypadło Rafałowi Serafinowiczowi.

W klasie E1-2000 sobotnie zawody padły łupem Przemysława Pieniążka (Renault Clio - 4:19,687), drugie miejsce przypadło Jarkowi Adamiakowi (Honda Civic - 4:26,585). Podium uzupełnił Marcin Staniak (BMW 318 is - 4:26,897).

Klasę E0-2000 wygrał bezapelacyjnie Gabriel Kubit w Hondzie Integra (4:18,026). Podium tej klasy uzupełnili Szymon Krajka (BMW E30 318 IS - BMW E30 318 IS) i Jerzy Nowakowski (BMW 320IS - 5:03,897).

W grupie A po raz piąty najszybszy był Piotr Ostrowski (Mitsubishi Lancer EVO 8 - 4:04,966). Podium uzupełnili Robert Sługocki i Szymon Piękoś).  Klasa A-2000 należała do Konrada Bieli (Renault Clio - 4:26,405). W klasie A-1600 najszybciej trasę w rezerwacie Prządki pokonał - wracający na trasy GSMP - Marcin Wrona w Oplu Adamie w specyfikacji R2 4:39,949.

Grupę N drugi raz z rzędu wygrał Karol Krupa (Mitsubishi Lancer EVO IX - 4:13,032), ale mistrzostwo Polski ponownie przypadło Rafałowi Serafinowiczowi - drugie miejsce- (Mitsubishi Lancer EVO X - 4:16,689). Klasę N-2000 wygrał Arkadiusz Borczyk (Honda Civic Type-R - 4:43,207).

Grupa A/Pl padła łupem Marcina Dopierały (Mitsubishi Lancer EVO VI - 4:30,583). Pod nieobecność Michała Żywarskiego i Jacka Handla podium uzupełnili Mateusz Misiewicz (Renault Clio Sport - 4:35,3620 ) i PUMBA (BMW M3 - 4:39,661).

Klasa historyczna padła łupem Wojtka Koczeskiego (Subaru Legacy ). Wojtek Subocz (Porsche 911) na mokrej nawierzchni nie mógł nawiązać walki z czteronapędowym Subaru i ostatecznie zajął 2 miejsce. Trzecie miejsce należało do doskonale dysponowanego Wojtka Myszkiera (VW Golf GTI 16v).

W niedzielę Waldemar Kluza ustrzelił dublet w 14. Wyścigu Górskim Prządki. Kierowca z Wieliczki wygrał również niedzielną część zawodów, podnosząc liczbę sukcesów w sezonie do ośmiu. Ostro walczono o tytuł drugiego wicemistrza Polski w kategorii samochodów zamkniętych. Tytuł przypadł Romanowi Baranowi - dzisiaj drugiemu w generalce, ze stratą 3,6 sekundy do Kluzy. Mariusz Stec ustąpił rzeszowianinowi o 1,113 sekundy - i o punkt w klasyfikacji sezonu.

Pod rezerwatem Prządki panowały zmienne warunki, trasa była mokra. W pierwszym podjeździe Waldemar Kluza uzyskał 2.06,196, w drugim 2.08,502. Mariusz Stec wyprzedzał Romana Barana o jedną setną po pierwszym podjeździe. W decydującej próbie Lancer okazał się szybszy od Fiesty Proto o 1,123 sekundy.

Klasie E1-2000 niedzielne zawody należały do Marcina Wilusza ( Renault Clio 4:50,522 ), drugi był Sławomir Kaźmierak (Honda Civic Type R 4:54,608) a trzeci Marcin Staniak ( 4:55,778). Grupa E0 zdominowana była przez Gabriela Kubita (Honda Integra 4:38,579).

Mistrz Polski Piotr Ostrowski szósty raz triumfował w grupie A (Mitsubishi Lancer EVO 8 4:22,721), drugie miejsce należało do Szymona Piękosia (Mitsubishi Lancer EVO 8 4:29,768). Na trzecim miejscu został sklasyfikowany Robert Sługocki (Mitsubishi Lancer EVO X R4 4:33,808).

Karol Krupa, czwarty w generalce, wygrał grupę N. podium uzupełnili Wojciech Szulc (Mitsubishi Lancer EVO 10 4:51,392) i gościnnie występujące Arkadiusz Borczyk (Honda Civic Type-R 4:55,651)

Grupę aut historycznych wygrał Wojtek Koczeski przed Wojtakmi Suboczem i Myszkierem. Ostatecznie tytuł powędrował do Wojtka Subocza, który miał 5 punktów przewagi w klasyfikacji rocznej.