Wielicki Memoriał na 110-lecie najstarszego w Polsce automobilklubu

Wyznaczony na 7 i 8 kwietnia 2018 PLATINUM 2. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza w Wieliczce, rozpoczyna sezon szczególnie ważny i uroczysty dla naszego klubu – rok 110-lecia powołania najstarszego w Polsce stowarzyszenia samochodowego.

Galicyjski Klub Automobilowy, poprzednik naszego klubu, powstał w lutym 1908. Założycielami GKA byli działacze Krajowego Związku Turystycznego, wśród nich jeden z pionierów małopolskiej motoryzacji, inż. Emil Retinger. Pierwszym prezesem GKA został Andrzej hr. Potocki. Od roku 1913 misję GKA przejęła Sekcja Samochodowa przy Krajowym Związku Turystycznym, a prezesem sekcji został znakomity malarz Wojciech Kossak. 21 kwietnia 1914 Sekcja Samochodowa przy KZT przekształciła się w Krakowski Klub Automobilowy z Wojciechem Kossakiem na czele. W szeregach KKA startowali w rajdach, wyścigach i wyścigach górskich najwybitniejsi automobiliści międzywojennego dwudziestolecia, m.in. Wilhelm Ripper, Jan Ripper, Stanisław Szwarcsztejn, Maria Koźmianowa.

Po II wojnie światowej działalność została wznowiona początkowo pod nazwą Automobilklub Polski – Oddział Krakowski, potem Oddział Motorowy PZM w Krakowie i wreszcie od 1957 pod obecnie obowiązującą nazwą Automobilklub Krakowski. Barwy klubu reprezentowali najwięksi mistrzowie polskiego sportu samochodowego, m.in. Franciszek Postawka, Sobiesław Zasada, Aleksander Sobański, Mieczysław Sochacki, Kazimierz Osiński, Ryszard Nowicki, Andrzej Nytko, Janusz Kulig. To w naszym klubie zaczynali swe wielkie kariery Tadeusz Błażusiak i Robert Kubica. Automobilklub Krakowski zorganizował wiele edycji Rajdu Polski, najważniejszej imprezy samochodowej w naszym kraju (po raz ostatni w 1999).

W długiej historii Automobilklubu Krakowskiego były okresy chwały, bywały też czasy kryzysu. Niedawno przechodziliśmy przez trudne lata. Musieliśmy z tego powodu odstąpić od organizowania Rajdów Krakowskich w randze RSMP. Ale sport samochodowy jest dla nas ważny. Organizujemy trzy imprezy rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Pierwsza z nich to zbliżający się PLATINUM 2. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. To już 12. edycja wielickich zawodów, które cieszą się wielkim powodzeniem zarówno wśród zawodników, jak i wśród publiczności, tłumnie przybywającej do Wieliczki. Wraz z Memoriałem pod nazwą 2. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza odbędzie się 1. runda MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

We wrześniu zorganizujemy 7. Historyczny Rajd Polski, a równolegle z nim po raz pierwszy w naszym kraju (w ramach cyklu E-Rally Regularity Cup) Pierwszy Rajd Polski Nowych Energii. To będą bardzo ważne wydarzenia o szerokim zasięgu międzynarodowym.

Odbywające się jesienią Rajdy Żubrów są nierozerwalnie związane z klubem od 1966, czyli przez niemal połowę naszej historii. Te rajdy mają renomę, która wykracza daleko poza granice Polski. Harmonijnie łączą funkcję sportową i towarzyską, są niepowtarzalną okazją do odświeżenia dawnych kontaktów w środowisku byłych zawodników, działaczy, sponsorów, dziennikarzy, sympatyków sportu samochodowego. Jest w nich ładunek emocjonującej walki na trasie, jest też sposobność do snucia podczas Balu Żubrów wspomnień i opowieści z dawnych czasów.

Kalendarz historyczny sprawił, że w tym samym roku przypada stulecie odrodzenia Rzeczypospolitej oraz 110. rocznica powołania naszego klubu. Dzięki tej koincydencji dat nasz jubileusz nabiera wyjątkowej rangi. Wierzę, że historyczne odniesienia będą sprzyjać rozwojowi Automobilklubu Krakowskiego i popularyzacji naszej działalności. Główne obchody rocznicowe zaplanowaliśmy na tegoroczną jesień.

Gorąco zapraszam uczestników, gości i publiczność na PLATINUM 2. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Ufam, że wszyscy widzowie pomogą organizatorom i dzięki swemu zdyscyplinowaniu ułatwią nam utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dziękuję także tym wszystkim, którzy wsparli nasze działania – władzom Miasta i Gminy Wieliczka, powiatu wielickiego, urzędom i instytucjom z tego terenu, sponsorom, partnerom i patronom medialnym. Bez współpracy z Państwa strony nie byłoby możliwe przeprowadzenie naszej imprezy.

Paweł Owczyński

Prezes Automobilklubu Krakowskiego

Paweł Owczyński - Prezes Automobilklubu Krakowskiego