FIA Hill Climb Masters odbędzie się jesienią we Włoszech

Tegoroczna edycja rozgrywanego co dwa lata wyścigu mistrzów - FIA Hill Climb Masters, będzie pod każdym względem rekordowa. Pomiędzy 12 a 14 października we włoskim miasteczku Gubbio spotkają się najszybsi kierowcy z europejskich wyścigów górskich: mistrzowie klasyfikacji międzynarodowych, regionalnych i czempionatów narodowych. Do FIA udział w zawodach zgłosiła rekordowa liczba 20 państw.

Hill Climb Masters to nie tylko indywidualne zmagania kierowców, w którzy w czterech kategoriach  rywalizować będą o złote, srebrne lub brązowe medale.
Od pierwszych zawodów, rozegranych w  2014 r. w Luxemburgu,  najważniejszym elementem imprezy jest  Puchar Narodów; jedyna oficjalna zespołowa klasyfikacja narodowa w sportach samochodowych na świecie . Każdy ASN ( federacja narodowa, w Polsce Polski Związek Motorowy) typuje wśród swoich uczestników zawodów  reprezentację czterech kierowców,  których wyniki mierzone są także w aspekcie  regularności podjazdów. Zwycięża reprezentacja, której kierowcy osiągną jak najmniejsze różnice czasu w poszczególnych podjazdach wyścigowych.

Włochy zdobyły tytuł w 2014  a Słowacja w 2016 r. W każdej edycji Szwajcaria zajmowała drugie miejsce a Austria trzecie. Oprócz tych    zespołów ( poza Austrią)  w gronie tegorocznych uczestników znajdą się też  Francja, Czechy, Belgia, Luksemburg, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Polska, Rumunia, Bułgaria i Grecja. Do tego grona dojdą tegoroczni debiutanci:  Portugalia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Słowenia i Malta.


Skład każdej z reprezentacji będzie znany dopiero po zakończeniu sezonu, w ich skład będą mogli wejść narodowi mistrzowie klasyfikacji generalnych oraz klasyfikacji w grupach oraz najlepsi kierowcy startujący w serialach międzynarodowych- mistrzostwach Europy, pucharze Europy i mistrzostwach  strefowych. Dwa lata temu, na legendarnej trasie jednego z najstarszych wyścigów górskich w Europie – Ecce Homo w Sternberku (CZE), Polska wywalczyła 10 pozycję.

"Zawsze mieliśmy międzynarodowe ambicje dla naszej trasy" - wyjaśnił Luca Uccellani, prezes klubu - Comitato Eugubino Corse Automobilistiche. "Ale nasza trasa jest za krótka, aby rozegrać eliminację Mistrzostw Europy. Dla Masters nie ma minimalnej długości i oczywiście jesteśmy tym zachwyceni. Wreszcie możemy przywitać międzynarodową elitę zawodników z wyścigów górskich w Gubbio i nie chcemy pozwolić, by ta wyjątkowa okazja, którą nam przekazano, minęła nas. Całe miasto, od gminy do mieszkańców, lubi kołysać się w rytm silników, a z tymi Mistrzami Gubbio będzie ocynkowany. To dla nas zaszczyt, a my nadaję temu wydarzeniu znaczenie, na jakie zasługuje. "

Tradycyjna wersja trasy ma 4,1 km długości, ale na potrzeby wyścigu FIA Hill Climb Masters  zostanie skrócony do 3,3 km . Początek będzie wyżej, ale meta nadal będzie na szczycie goóry, w Madonna della Cima, gdzie widzowie mają niesamowity widok na panoramę ostatnich 700 metrów. Będzie jeszcze lepszy zasięg wyścigu, ponieważ planowane jest transmitowanie na żywo, tak jak miało to miejsce w poprzednich edycjach. Walka będzie jeszcze bardziej intensywna i dynamiczna, ponieważ, aby spełnić wymagania konkretnego formatu Pucharu Mistrzów i ich Narodów, każdy zawodnik może trzy razy pokonać trasę wyścigu - w porównaniu do dwóch dozwolonych w większości innych wyścigów górskich.