Marcin Słobodzian najszybszym góralem na Karowej

Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran wygrali 55 Rajd Barbórka. Załoga prowadząca Forda Fiesta WRC nie miała sobie równych, zajmując czołową pozycję na wszystkich pięciu odcinkach specjalnych. Mistrzowie Europy wyprzedzili drugich na mecie, Filipa Nivette i Kamila Hellera o ponad minutę. Dla Kajetanowicza to już piąta wygrana w grudniowym klasyku.

Nivette i Heller, aktualni mistrzowie Polski, pewnie utrzymywali druga pozycję od początku rywalizacji. Za ich plecami toczyła się zacięta walka o najniższy stopień podium. Przed ostatnią próbą Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Subaru Impreza STI) wyprzedzali Bryana Bouffier i Xaviera Panseri (Ford Fiesta) o zaledwie 3 dziesiąte sekundy. Kolejne dwie sekundy tracili do nich Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski (Ford Fiesta R5++).

Ostatecznie trzecie miejsce w 55 Rajdzie Barbórka zajęli Bouffier i Panseri. Francuzi wyprzedzili Miko Marczyka o niespełna 4 sekundy.
Po kłopotach na pierwszym odcinku straty regularnie odrabiali Tomasz Kuchar i Magda Lukas – Jurkowski. Podczas porannej próby na Bemowie załoga Citroena C4 RX została zablokowana na kilka sekund po awarii samochodów, który prowadził Gilles Panizzi. Ostatecznie Kuchar zdołał awansować do pierwszej dziesiątki i tegoroczną Barbórkę zakończył na siódmej pozycji.

Najwyżej sklasyfikowanym "góralem" został Michał Ratajczyk pilotowany przez Jędrzeja Szcześniaka - Mitsubishi Lancer EVO X (8 miejsce). Spośród zawodników startujących w GSMP na ulicy Krowej mogliśmy zobaczyć wspomnianego Michała Ratajczyka z Jedrzejem Szcześniakiem (Mitsubishi Lancer EVO X), Marcina Słobodziana z Jakubem Wróblem (Subaru Impreza STI), Konrada Bielę z Ryszardem Ciupka ( Renault Clio ) a w klasie legend Pawła Wysockiego i Jakuba Zalega (Toyota Corolla AE86).

Aktualni rajdowi mistrzowie Europy, Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran wygrali rywalizację w Kryterium Asów na Karowej, które zamknęło zmagania w tegorocznym Rajdzie Barbórka.

Załoga LOTOS Rally Team startowała na końcu stawki. Wcześniej bardzo wysoko zawiesił poprzeczkę Dominykas Butvilas (Skoda Fabia R5), który przed ostatnim przejazdem zajmował pierwszą pozycję. Litwin pilotowany przez swojego rodaka Renatasa Vaitkevičiusa w historii swoich startów na Karowej stawał już na podium, ale jeszcze nigdy nie udało mu się wygrać Kryterium Asów.

Kiedy Kajetanowicz z Baranem pojawili się na mecie, wszystko stało się jasne. Mieszanka ogromnego doświadczenia i technologii samochodu Ford Fiesta WRC nie mogła przynieść innego rozwiązania. Mistrzowie Europy poprawili czas Butvilasa o bisko 4 sekundy i bezapelacyjnie triumfowali na Karowej kolejny raz z rzędu.

Najniższy stopień podium wywalczyli Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Subaru Impreza STI), którzy wcześniej minimalnie przegrali walkę o podium w końcowej klasyfikacji 55 Rajdu Barbórka.

Na ulicy Karowej najszybszy z "górali" był Marcin Słobodzian (02:07.1 - 7 miejsce), przed Michałem Ratajczykiem (02:09.66 - 9 miejsce). Konrad Biela uzyskał najlepszy czas w klasie R2 (02:23.58). Natomiast Paweł Wysocki i Jakub Zalega zajęli 3 miejsce w klasie L3 (02:45.94).