131 jeden załóg na liście zgłoszeń do Rajdu Barbórka

 

Na liście zgłoszeń do tegorocznego Rajdu Barbórka znalazło się aż 131 załóg. Jubileuszowa edycja grudniowej imprezy zapowiada się wyjątkowo ciekawie, bo na starcie zobaczymy całą krajową czołówkę.

Listę zgłoszeń otwiera Kajetan Kajetanowicz pilotowany przez Macieja Szczepaniaka – wielokrotny zwycięzca zarówno samego Rajdu Barbórka, jak i Kryterium Asów na Karowej. Kajto w tym roku rywalizował w Rajdowych Mistrzostwach Świata i start w Warszawie będzie jedyną okazją, aby zobaczyć go na polskich odcinkach specjalnych.

Wśród zgłoszonych załóg nie mogło zabraknąć Miko Marczyka z Szymanem Gospodarczykiem. Załoga Orlen Team wystartuje w Rajdzie Barbórka dobrze znaną kibicom Skodą Fabią Rally2 Evo. To właśnie Miko Marczyk od kilku sezonów jest najgroźniejszym rywalem Kajetanowicza w rywalizacji o statuetkę Pani Karowej i to rywalizacja tych dwóch kierowców rozpala emocje fanów motorsportu.

W ubiegłym sezonie trzecie miejsce zarówno w rajdzie jak i na Karowej zajęli Michał Ratajczyk i Jędrzej Szcześniak. Ta para zaprezentuje się na trasie Barbórki także w tym roku. Ratajczyk i Szcześniak pojadą Fordem Fiesta.

Wśród zgłoszonych do rjdu Barbórka 2022 znajduje się aż 21 samochodów z zawodnikami, którzy jeżdżą bądź jeździli w GSMP:

6. Michał Ratajczyk / Jędrzej Szcześniak - Ford Fiesta
15. Piotr Parys Junior / Andrzej Górski - Ford Fiesta
16. Michał Tochowicz / Piotr Białowąs - Citroen C3 Rallye
17. Sebastian Stec / Michal Sowa - Ford Fiesta
18. Karol Krupa / Wojciech Witkowski - Mitsubishi Lancer EVO IX
23. Kuba Ulanowski / Rafał Fiołek - Mitsubishi Lancer EVO IX
25. Konrad Biela / Ryszard Ciupka - Skoda Fabia R5
60. Marcin Wilusz / Ryszard Chlebowski - Honda Civic
63. Grzegorz Musz / Damian Zygmunt - Peugeot 208 Rally 4
64. Maciej Serafin / Maciej Borycki - Renault Clio
66. Piotr Staniszewski / Sebastian Teter - Citroen DS3 R3T
67. Dominik Ziobro / ? - Renault Clio
78. Piotr Ilnicki / Oskar Tichanowicz - Peugeot 208 R2
81. Paweł Sanecki / Grzegorz Mortek - Peugeot 208 R2
82. Konrad Strzeżysz / Olga Goźlińska - Peugeot 208 R2
86. Teodor Kocur / Adrian Morszczyk - Honda Civic
96. Bartłomiej Madziara / Mateusz Pawłowski - Subaru Impreza 555
99. Mateusz Kuczyński / Marcin Morgan - Suzuki Swift
105. Marek Suder/ Marcin Kowalik - Ford Sierra Cosworth 4x4
107. Marcin Grzelewski / Krzysztof Niedbała Ford Sierra Cosworth 4x4
110. Marcin Kozłowski / Jakub Zalega - Ford Sierra RS Cosworth
115. Zbyszek Kotarba / Bartłomiej Męka - BMW E30 318 IS
127. Piotr Zaleski / Piotr Szadkowski - Talbot Sunbeam 1,6 Ti

Na liście zgłoszeń znalazły się też inne nazwiska, które zawsze wzbudzają ekscytację i emocje kibiców zgromadzonych na trasach odcinków specjalnych. W Barbórce nie mogło zabraknąć takich kierowców jak Wojciech Chuchała, Jakub Brzeziński, Jarosław Szeja czy Łukasz Byśkiniewicz.

 
 Perełki z minionych lat
13 samochodów zobaczymy w nowych klasach Y1 i Y2, które w tym roku debiutują w Rajdzie Barbórka. Wśród „youngtimerów” produkowanych na początku lat 90-tych na liście zgłoszeń pojawiły się takie maszyny, jak Subaru Impreza S5 Proto, Toyota Celica GT4, Renault Megane Maxi czy BMW E36. Auta z klas Y1 i Y2 będą rywalizowały w łącznej klasyfikacji Rajdu Barbórka.

Tradycyjnie, na trasach Barbórki znajdzie się także coś dla fanów rajdowych legend. Lista samochodów zgłoszonych w klasach H1 i H2 wygląda imponująco. Na odcinkach specjalnych kibice będą mogli podziwiać między innymi takie perełki, jak choćby Audi Quattro, Ford Sierra Cosworth, Lancia Delta Integrale, Alfa Romeo 2000, Lancia Fulva Coupe, Talbot Sunbeam czy nasze rodzime gwiazdy – Fiaty 126p, FSO Warszawa 125p i Polonezy.

 Zobacz pełną Listę Zgłoszeń do 60. Rajdu Barbórka

Tegoroczny Rajd Barbórka, podobnie jak ubiegłoroczna edycja imprezy, rozpocznie się w piątek w Pruszkowie. W porównaniu z harmonogramem z sezonu 2021, zmienia się tylko godzina startu odcinka SZNAJDER BATTERIEN PRUSZKÓW.

Ceremonia startu honorowego została zaplanowana na 17:30. Już pięć minut później pierwszy samochód ruszy  na trasę piątkowej rywalizacji. Piątkowa ceremonia startu honorowego i prolog w Pruszkowie to tylko przedsmak atrakcji, jakich fani Rajdu Barbórka będą mogli doświadczyć w sobotę. Poranna walka rozpocznie się w Słomczynie, później załogi przeniosą się na Tor Wyścigów Konnych Służewiec, aby tradycyjnie rozstrzygnąć losy rajdu  Autodrom Bemowo.


OS2/3 Autodrom Słomczyn
Sobotnia rywalizacja rozpocznie się na terenie Autodromu Słomczyn. Część odcinka specjalnego poprowadzi asfaltowym fragmentem stałego toru wyścigowego, ale dla kierowców i kibiców największą atrakcją będzie szutrowa sekcja, która została przygotowana specjalnie na potrzeby Rajdu Barbórka.

godzina: 08:30 / 08:45
nawierzchnia: asfalt / szuter
odcinek specjalny / Punkt Informacji Kibica

OS4/5 Tor Służewiec
Druga próba, na którą zapraszamy w sobotę, to odcinek specjalny Tor Służewiec – miejsce doskonale znane stałym fanom Rajdu Barbórka. Na Służewcu zobaczycie zarówno szybkie fragmenty jak i techniczne sekcje, na których łatwo będzie zgubić lub zarobić kilka sekund.

godzina: 10:20 / 10:35
nawierzchnia: asfalt
odcinek specjalny / Punkt Informacji Kibica
 
OS6 Autodrom Bemowo
Decydujące rozstrzygnięcia zapadną na trasie odcinka Bemowo. Tu, na zapleczu siedziby Automobilklubu Polski dowiemy się, kto został zwycięzcą tegorocznego Rajdu Barbórka. Autodrom Bemowo to połączenie asfaltu i szutru ze słynna hopą w roli głównej. Przed wejściem na teren stref kibica tradycyjnie stanie strefa serwisowa, w której będzie można z bliska przyjrzeć się pracy zespołów oraz spotkać ulubionych kierowców.

godzina: 12:00
nawierzchnia: asfalt / szuter
odcinek specjalny / Punkt Informacji Kibica / strefa serwisowa

OS Karowa
Karowej nikomu nie trzeba przedstawiać. Nie trzeba też przekonywać, że to miejsce, w którym po prostu wypada być. Na Karowej zobaczymy czołówkę klasyfikacji końcowej Rajdu Barbórka oraz kierowców zaproszonych do startu przez organizatorów.

godzina: 17:00 początek przejazdów pokazowych / 17:30 start Kryterium Karowa
nawierzchnia: asfalt / kostka brukowa
odcinek specjalny / Punkt Informacji Kibica / strefa przedstartowa