Miko Marczyk wygrywa 60. Rajd Barbórka. Byśkiniewicz - Karową

Miko Marczyk wygrał jubileuszowy, 60. Rajd Barbórka. Kierowca pilotowany przez Szymona Gospodarczyka był najszybszy na ostatnim odcinku specjalnym na Bemowie i tym samym przypieczętował swoje pierwsze zwycięstwo w grudniowej imprezie.

Już po przedostatniej próbie na Torze Służewiec przewaga Miko Marczyka nad Wojciechem Chuchałą wynosiła ponad 12 sekund. Ostatni OS Marczyk, prowadzący podobnie jak Chuchała Skodę Fabię Rally2 Evo pojechał koncertowo i nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń. Chuchała znów nie zmieścił się w czołowej trójce i ostatecznie jego strata do Miko Marczyka wzrosła do ponad 13 sekund.

Trzecie miejsce w 60. Rajdzie Barbórka zajęła załoga Marek Nowak / Adam Grzelka w Skodzie Fabia.

Najwyżej sklasyfikowaną załogą "górali" byli Piotr Parys z Andrzejem Górskim w Fordzie Fiesta PROTO - 8 miejsce. Kolejnymi kierowcami wywodzącymi się z wyścigów górskich byli  Tochowicz/ Białowąs - Citron C3 Rally2 - 9 miejsce, Krupa/ Witkowski - 13 miejsce, Stec/Sowa -14 miejsce; Biela/Ciupka - 17 miejsce; Ulanowski/Fiołek - 18 miejsce; Serafin/Borycki - 38 miejsce; Madziara/Pawłowski - 39 miejsce; Ilnicki/Tichanowicz - 47 miejsce; Sanecki/Mortek - 61 miejsce; Suder/Kowalik - 74;  miejsce; Grzelewski/Niedbała - 81 miejsce; Ziobro/Rokita - 97 miejsce; Zaleski/Szadkowski - 99 miejsce; Elefant/Męka - 100 miejsce; Łusiak/Zaborowska - 103 miejsce. 

– Sezon 2022 dobiega dla nas końca. Skupialiśmy się w nim przede wszystkim na startach w Rajdowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC 2, chociaż były też trzy bardzo ważne dla nas starty. Najpierw PLATINUM Rajd Memoriał Kuliga i Bublewicza, później ORLEN 78. Rajd Polski i w końcu 60. Rajd Barbórka. Tak się złożyło, że wszystkie te rajdy przed polskimi kibicami wygraliśmy, z czego jestem bardzo zadowolony – stwierdził Mikołaj Marczyk. – Na Ogólnopolskim Kryterium Asów na ulicy Karowej zajęliśmy drugie miejsce. Straciliśmy tylko 0,18 s do Łukasza Byśkiniewicza i Adam Jędraszka. Daliśmy z siebie absolutnie wszystko i z tego jestem dumny. To był dla nas dobry weekend zakończony bardzo dobrym wynikiem. Z całą pewnością wrócimy w przyszłości na Karową i jestem przekonany o tym, że przyjdzie czas na to, abyśmy tutaj wygrali – zakończył kierowca ORLEN Team.

 

Końcowe wyniki 60. Rajdu Barbórka

  1. Marczyk Gospodarczyk Skoda Fabia Rally2 Evo
  2. Chuchała / Rozwadowski Skoda Fabia Rally2 Evo +13,74
  3. Nowak / Grzelka Skoda Fabia +23,55
  4. Bonder / Heller Volkswagen Polo R5 +28,26
  5. Bubik / Sadowski Skoda Fabia R5 +30,66                                                     

Najlepsi zawodnicy wzieli udział w Kryterium na ulicy Karowej a tam Łukasz Byśkiniewicz i Adam Jędraszek wygrali Kryterium Asów Karowa. Załoga jadąca Hyundaiem i20 R5 wyprzedziła Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka w Skodzie Fabia Rally2 Evo. Trzecie miejsce zajęli Jarosław i Marcin Szeja, kolejna załoga na pokładzie Hyundaia i20 R5.

Pod nieobecność Kajetana Kajetanowicz największym faworytem do zdobycia statuetki Pani Karowej wydawał się Miko Marczyk. Kierowca z Łodzi od kilku sezonów deptał po piętach wielokrotnemu mistrzowi Europy i w tym roku, po pewnej wygranej w klasyfikacji Rajdu Barbórka, był uznawany za żelaznego pretendenta do zwycięstwa na Karowej.

Łukasz Byśkiniewicz prowadził w klasyfikacji generalnej Kryterium Karowa po doskonałym, niemal bezbłędnym przejeździe. Kolejni kierowcy nie byli w stanie poprawić jego rezultatu – wolniej pojechali Marek Nowa, Wojciech Chuchała czy Adrian Chwietczuk.

Kiedy na trasę wyjechał Miko Marczyk, było jasne, że pojedynek o wygraną rozegra się w ostatnim przejeździe. Marczyk pojechał dobrze, ale nie na tyle szybko, by zepchnąć Byśkiniewicza z fotela lidera. Ostatecznie Łukasz Byśkiniewicz uzyskał czas lepszy o… zaledwie 18 setnych sekundy! Jarosław i Marcin Szeja stracili do zwycięzcy blisko 2 sekundy.

Najwyżej sklasyfikowanymi zawodnikami którzy brali udział GSMP byli Tochowicz/Białowąs - 9 miejsce; Parys/Górski - 13 miejsce; Stec/Sowa - 14 miejsce; Suder/Kowalik - 20 miejsce; Madziara/Pawłowski - 22 miejsce; Ratajczyk/Szcześniak - 30 miejsce; Łusiak/Zaborowska - 32 miejsce; Zaleski/Szadkowski - 36 miejsce; Grzelewski/Niedbała - 38 miejsce. 

KRYTERIUM KAROWA:

  1. Byśkiniewicz / Jędraszek Hyundai i20 R5
  2. Marczyk / Gospodarczyk Skoda Fabia Rally2 Evo + 0,18
  3. Szeja / Szeja Hyundai i20 R5 +1,81
  4. Chuchała / Rozwadowski Skoda Fabia Rally2 Evo + 2,15
  5. Terlikowski / Rybarczyk Subaru Impreza + 2,21