61 zgłoszeń na PLATINUM 3. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza

Dzisiaj opublikujemy oficjalną listę zgłoszeń do PLATINUM 3. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Z tą listą będzie można zapoznać się na stronie Memoriału www.superos.pl we wtorek 2 kwietnia od godziny 12:00 – informuje Małgorzata Dybczyk, sekretarz zarządu Automobilklubu Krakowskiego, który jest organizatorem wielickich zawodów.

-Zgłosiło się w sumie 61 załóg. To rekordowa stawka uczestników w 13-letniej historii tej imprezy – dodaje Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego i zarazem dyrektor Memoriału.  

Wśród zgłoszonych załóg są m.in. Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym w Fordzie Fiesta R5. Łukasz Byśkiniewicz w Hyundaiu i20 R5 zgłosił się ze swym nowym pilotem, wielce doświadczonym Zbigniewem Cieślarem z Wisły. To czołowe załogi rajdowe. Ale „jedynką” listy zgłoszeń jest „góral” Waldemar Kluza; wieliczanin pojedzie Mitsubishi Lancerem z Bartoszem Herbanem. Kolejni doświadczeni reprezentanci tej dyscypliny to m.in. Andrzej Szepieniec (Mitsubishi Lancer, pilot Jarosław Zawadzki) czy Tomasz Fliśnik (także Lancer, pilot Marcin Roik). Wymienieni są zgłoszeni w klasie 3.

W klasie 2 atrakcją będzie start węgierskiej załogi w Fordzie Fiesta R2; w roli kierowcy Adrienn Vogel, uczestniczka polskiej pucharowej serii wyścigowej KIA Picanto, którą będzie pilotowała Ivett Notheisz. Stawkę zgłoszeń w klasie 1 otwierają dwa Peugeoty 208 R2: Marcin Wrona z Bogusławem Browińskim oraz Jan i Monika Chmielewscy.

20 załóg będzie w ramach Memoriału współzawodniczyć o punkty klasyfikacyjne do rozgrywanego w tym sezonie po raz pierwszy Historycznego Pucharu Południa. Wśród nich będą m.in. Grzegorz Olchawski z Łukaszem Wrońskim (Audi Quattro A2) oraz Marek Suder z Jakubem Matyjewiczem (Ford Sierra Cosworth). Ważne, że Historyczny Puchar Południa zyskał tytularnego sponsora – spółkę GO+ Cars.

Interesująco wygląda również zestawienie załóg w samochodach funkcyjnych, poprzedzających kolumnę zawodników. W jednej z „zerówek” zobaczymy Artura Prusaka, mistrza świata w rajdach nowych energii FIA. Stale mieszkający w Paryżu mistrz zasiądzie za kierownicą Tesli 3. W innych autach funkcyjnych w roli pilotów pojawią się skoczkowie narciarscy Maciej Kot i Kuba Wolny.

W jeździe pokazowej wystąpią mistrzowie Europy z roku 1997, Krzysztof Hołowczyc z Maciejem Wisławskim (Subaru Impreza 555) – przypomina Andrzej Garycki, wicedyrektor Memoriału. Do Wieliczki zawitają również specjalni goście zagraniczni, w tej liczbie bardzo u nas popularny Francuz Bryan Bouffier (trzykrotny mistrz Polski z lat 2007, 2008, 2009, mistrz Francji na asfaltach 2010, w Rajdzie Monte Carlo zwycięzca w roku 2011 i drugi w RMC 2014) oraz czołowy uczestnik mistrzostw USA, Piotr Fetela, pochodzący ze Szczucina na Powiślu Tarnowskim. Ze słowackiego Popradu przyjedzie Emil Horniaczek, który w ciągu sezonów 1998-2001 dwunastokrotnie pilotował Janusza Kuliga w rajdach w Czechach, Słowacji i Słowenii.

Pojawi się także kolekcja historycznych aut związanych ze startami Janusza, a w niej będzie m.in. replika Renault Clio Maxi (własność braci Bębenków), replika Forda Escorta WRC (Marek Suder) i Forda Focusa WRC (Marek Handwerker).

Od dziesięciu już lat wielickim Memoriałom Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza towarzyszą okolicznościowe wydania magazynu SuperOes. Tradycja została dochowana także przy okazji PLATINUM 3. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który zostanie rozegrany w Wieliczce i okolicy podczas najbliższego weekendu.

W tym roku już okładka informatora SuperOes nr 44 zapowiada wielką atrakcję zawodów – ich gościem specjalnym będzie Kuba Przygoński, gwiazda cross-country i driftingu, reprezentant Orlen Teamu, który obecnie za kierownicą MINI JWC Buggy walczy z powodzeniem na trasach Abu Dhabi Desert Challenge. Inną niespodzianką, związaną z grupą Orlen, będzie start Adrienn Vogel; węgierska uczestniczka polskiej serii wyścigowej KIA PLATINUM Cup pojedzie Fordem Fiestą R2 z Ivett Notheisz.

Oprócz części informacyjnej, zawierającej program zawodów i przewodnik po odcinkach specjalnych, w SuperOesie nr 44 zostały odnotowane bolesne dla krakowskiego środowiska sportu samochodowego pożegnania z zasłużonymi działaczami – współtwórcą Memoriałów Andrzejem Borowiczką i z Jerzym Lisem, autorem obszernych monografii Automobilklubu Krakowskiego. W artykule zatytułowanym „Punkty wspólne” Superoes przynosi porównanie sportowych karier obu patronów Memoriału – Mariana Bublewicza i Janusza Kuliga.

  1. numer magazynu „SuperOes” będzie bezpłatnie kolportowany podczas imprezy w węzłowych punktach trasy PLATINUM 3. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, w tym m.in. w hali sportowej „Solne Miasto” i w parku serwisowym na dawnym dworcu autobusowym przy ul. Dembowskiego w Wieliczce.

 

-Po pierwsze zmodyfikowany został układ trasy, w której poza tradycyjnymi próbami w samej Wieliczce będą też rozegrane klasyczne odcinki specjalne w rejonie Gdowa, Łapanowa i Raciechowic. I po drugie – bardzo atrakcyjna będzie lista naszych gości – informuje Andrzej Garycki, zastępca dyrektora zawodów do spraw organizacyjnych.

-Już zapowiedzieliśmy w mediach udział Krzysztofa Hołowczyca i Macieja Wisławskiego, załogę mistrzów Europy z roku 1997, która w pokazowych jazdach zaprezentuje się w Subaru Imprezie 555. Za sprawą sponsoringu spółki Orlen Oil gościem specjalnym PLATINUM 3. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza będzie as zespołu Orlen Team, Jakub Przygoński – dodaje Andrzej Garycki.

-Ale na tym jeszcze nie koniec. Na Memoriał przybędą też specjalni goście zagraniczni. Z Francji przyjedzie Bryan Bouffier, trzykrotny mistrz Polski (2007, 2008, 2009), mistrz Francji na asfaltach (2010), w Rajdzie Monte Carlo zwycięzca w roku 2011 i drugi w RMC 2014. Podobnie jak przed rokiem, powitamy w Wieliczce Piotra Fetelę (na zdjęciu), czołowego kierowcę rajdowych mistrzostw Stanów Zjednoczonych, pochodzącego ze Szczucina na Powiślu Tarnowskim. Ze słowackiego Popradu przyjedzie do nas Emil Horniaczek, były pilot Janusza Kuliga. Jak z tego widać, podczas PLATINUM 3. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza nie zabraknie atrakcji – kończy Andrzej Garycki, zastępca dyrektora zawodów do spraw organizacyjnych.